Děti v péči jednoho

Statistiky říkají, že z celkového počtu manželství rozvedených v posledních letech bylo průměrně 57 procent s nezletilými dětmi. Ty jsou později svěřeny do péče jednoho z rodičů. Podle zkušeností pracovníků Krizového centra v Chrudimi, které provozuje Centrum J. J. Pestalozziho, přibývají rodiny, kde rodič, který má dítě v péči, brání kontaktu s druhým rodičem. V důsledku takovéhoto chování může dojít až k http://buildmate.com.sg/product-tag/safety-footwear?product_tag= syndromu zavrženého rodiče. Co to vlastně je? Zavržení je subjektivní odpor dítěte k jednomu rodiči, plný nenávisti a odmítání. Na vině je jednak manipulace dítěte jedním z rodičů (což nemusí být záměrné a vědomé), ale také vlastní pokusy dítěte přijmout postoje rodiče, s nímž žije. Náprava takového vztahu je bez asistované pomoci odborníků téměř nemožná.
„Služba „Asistovaný kontakt“ je svým rozsahem jedinečná v celém Pardubickém kraji. Za poslední tři roky jsme poskytli službu 81 dětem a jejich rodičům,“ říká vedoucí Krizového centra Lenka Svobodová. Podpora je zaměřena jak na jednotlivé členy rodiny, tak i na celý rodinný systém prostřednictvím profesionálního týmu. Každé rodině se zhruba pět měsíců intenzivně věnuje sociální pracovník, psycholog a psychoterapeut. O asistovaný kontakt může požádat sám rodič, či je doporučen Orgánem sociálně právní ochrany dětí nebo soudně nařízen.
Ctíme zásadu, že dítě má právo na oba rodiče, nikoliv rodiče na dítě. Řídíme se vždy podle možností a potřeb našich dětských klientů“, uvádí Lenka Svobodová „Jsme tu proto, abychom pomohli dětem vztahy s rodičem navázat či zlepšit. Rodičům umožňujeme posilnit rodičovské kompetence a pochopit, že druhý rodič, ke kterému jsou sami kritičtí, může být pro dítě přínosem“.
Cílem je spokojené dítě, které se cítí bezpečně a může se zdravě rozvíjet.

Pokud jste se ocitli v těžké životní situaci nebo máte narušené vztahy v rodině, kontaktujte Krizové centrum na e­mailové adrese: kc@pestalozzi.cz nebo zatelefonujte na telefonní číslo 469 623 899.
Všechny naše služby jsou zdarma.

Mgr.Lenka Svobodová, vedoucí Krizového centra Chrudim